نقش دیوارها در طراحی داخلی

نقش دیوار ها در طراحی داخلی

 

از آنجا که دیوارها گسترده ترین سطوح اصلی خانه یا هر مکان بسته دیگری هستند،هنگامی که فردی وارد فضایی می شود، عمده ترین سطوحی که در مقابل دیدگان او قرار می گیرند، دیوارهای محیط هستند.

در نتیجه میزان تأثیرگذاری شان بر محیط نیزنسبت به سطوح دیگر شامل کف ها و سقف ها به مراتب بیشتر است. لذا علاوه بر مسائل کاربردی ووظیفه آنها درتفکیک فضا وایجاد استقلال ، به نکات دکوراسیونی و نقش آنها در این زمینه نیز باید توجه کرد.وقتی وارد فضایی می شوید که با زیباترین ومناسب ترین لوازم دکوراسیونی مبله شده  ولی سطوح دیوارها خالی است و کوچک ترین تدبیری برای انتخاب دیوارکوب ( به صورت عام کلمه )اندیشیده نشده است ، خلئی در آن محیط احساس می شود که تابلوها، یکی از عمده ترین راهکارهای رفع این خلاء هستند.

تابلوها اگرچه اغلب با هدف تزئینی مورداستفاده قرارمی گیرند ولی در پس ظاهر این هدف  مسئولیت های کاربردی نیز در فضا برعهده دارند. آنها جایگاه ویژه ای در تغییر حال و هوای محیط دارند و در نتیجه بر روح و روان افراد ساکن در آن مکان نیز تأثیر می گذارند.

موضوع اثرهنری، رنگ های به کار رفته در آن و حتی قاب انتخابی برای تابلو از جمله عوامل بسیار مؤثر بر محیط هستند؛ یعنی با نصب چند تابلو بر روی دیوار، با وجود تمام وقتی که صرف تهیه وچیدمان لوازم دکوراسیونی آن شده  است ، می توان هماهنگی و احساس حاکم در محیط را برهم ریخت و یا برعکس ، دستیابی به هدف مورد نظر در آن فضا را تسهیل بخشید. صرفنظر از همه اینها گاهی نقش های کاربردی عظیم تری نیز به تابلوها محول می شود که از جمله می توان تغییر ابعادظاهری فضا را نام برد.

به عنوان مثال یکی ازراهکارهای افزایش ارتفاع دیوارها به لحاظ ظاهری  نصب دیوارکوب های عمودی و بلند است که این کارازطریق نصب یک و یا چند تابلوی بلند عمودی درفواصلی نزدیک ودر کنارهم ویا چندین تابلوی هم اندازه در امتداد هم ودرراستای یک خط عمودی فرضی ازسقف به کف میسرمی شود.به همین ترتیب با نصب تابلویی طویل و افقی ویا چندین تابلوی یک اندازه در کنارهم می توان طول دیواررا به لحاظ بصری افزایش داد به طور کلی انگیزه ایجاد قاب در دور یک اثر هنری برجسته ترکردن و یا به عبارت دیگرجلوه دادن به آن است.شما می توانید این مسئله را آزمایش کنید.

اگر بر روی دیواری از فضای خانه تان قابی خالی و بدون اثر هنری نصب کنید. خواهید دید که به این ترتیب فضای داخلی قاب اگرچه همان دیوار است ، ولی از دیگر فضاهای کناری اش متمایز شده است. پس به منظورایجاد جلوه ای بیشتر برای یک اثرهنری چارچوبی لازم است.البته لازم به ذکر است برای قاب  کردن یک اثر صرفنظر از بر جسته تر کردن آن ، انگیزه های دیگری نیز وجود دارد. هنگامی که از تابلو به عنوان مکملی دکوراسیونی برای لوازم دیگر محیط یاد می شود، تنها منظورخود اثرهنری نیست بلکه ترکیب آن ( اثر هنری ) با قاب وحتی یکی ازآن دو می تواند این نقش رادر محیط ایفا کند.به عنوان مثال در فضایی بادیوارهای سبزومبلمان نارنجی وزرد،به منظورحفظ هماهنگی در محیط ازطریق تکراررنگ ها نصب تابلویی با قاب نارنجی ویا اثرهنری با رنگ آمیزی گرم مانند نارنجی  قرمز، زرد، در کنار رنگ سبز ضروری است .

درچنین شرایطی ممکن است مقصودازنصب تابلووقاب کردن آن نمایش دادن اثرهنری وجلوه بخشیدن به آن نباشد.پس ازآن که اثرهنری مورد نظر خود را باتوجه به مشخصات فضا انتخاب کردید نوبت به قاب کردن آن می رسد. با توجه به هدف مورد نظرتان برای نصب قاب ، به هنگام انتخاب ، پیش از در نظر گرفتن هماهنگی میان قاب و دیگر لوازم دکوراسیونی محیط،هماهنگی آن را با اثر مورد توجه قرار دهید؛ زیرا به جهت نزدیکی و حضور آن دو در یک قالب  تأثیر بیشتری بر روی هم می گذارند

حتی اگر در شرایطی مانند نمونه ای که دربالا اشاره شد، اثر هنری چندان مهم نباشد و تنها رنگ های موجود درآن و قاب انتخابی نقش تعیین کننده را دارا باشند که در این مورد هم رعایت هماهنگی باید در رأس موارد دیگر قرار گیرد.

اگررنگ های به کاررفته درون اثر شما ملایم و کمرنگ است ودر محیط به رنگ های شادتری نیاز است ، با انتخاب قابی به یکی از رنگ های تند و گرم هماهنگ بامحیط ، به اثر جلوه ای دیگر ببخشید.برعکس برای آثار هنری شلوغ با رنگ های گرم و تند ، انتخاب قابی به یکی از رنگ های ملایم و یا حتی خنثی ضروری است ولی اگر برای چنین اثر هنری، قابی به رنگ گرم و تند انتخاب کنید باید توازن را از طریق دیگر لوازم دکوراسیونی برقرار سازید وگرنه محیطی خسته کننده پدید می آید

گاهی اثر به قدری جذاب است که انتخاب قابی جالب توجه ، نه تنها آن را برجسته تر نمی کند، بلکه از جلوه اش نیز می کاهد و با آنکه هدف طراح داخلی فضا جلب فوری نظر بیننده است

در این شرایط چند راهکار وجود دارد:

الف ) قاب و حاشیه دور اثر را به یک رنگ تهیه کنید. البته این رنگ باید ملایم و یا خنثی باشد

ب ) قاب را درست به رنگ دیوار برگزینید

ج ) از قاب کردن اثر صرف نظر کنید. به این ترتیب تابلو بدون قاب بر دیوار آویخته می شود.

گذشته از رنگ ، جنس ، ضخامت ، ابعاد طرح و بافت قاب نیز بر روی اثر هنری و محیط تأثیر می گذارند. لذا انتخاب کلیه مولفه های فوق برای قاب، باید مطابق با هدف دکوراسیونی محیط صورت گیرد.

/ 1 نظر / 19 بازدید
amir

vpn رایگان برای اعضا socks اختصاصی برای اعضا فعال دانلود فیلم و سریال های روز دنیا دانلود فیلم های سینمایی +18 filmbaz12.tk